למי אנחנו נמשכים ולמה?

בגיליון החדש של כתב העת היוקרתי Archives of Sexual Behavior מתפרסם מחקר מקיף וייחודי מאת החוקר הוותיק והחשוב של המגדר והנטייה המינית, ריצ'ארד ליפא ( Lippa)  מאוניברסיטת פולרטון. המחקר היה גדול במיוחד וכלל כ- 200 אלף משתתפים מ- 53 מדינות שונות. המשתתפים השיבו על השאלונים שהוצבו באתר של הרשת BBC ובאתר של כתב העת Nature. כרגע הממצאים מתפרסמים. לא שיש כאן משהו שלא ידענו מקודם, אך מדגם כל כך גדול מתקף את הממצאים בצורה יוצאת מן הכלל. כל הדברים שייאמרו להלן נכונים עבור תושבי כל חלק של כדור הארץ, כל לאום וכל קבוצת גיל.

ובכן- כמה דברים שידענו על המשיכה והנטייה המינית- אבל נעים להיווכח שזה אכן נכון:

–         העוררות המינית אצל הגברים גורמת להם לחשק גדול יותר כלפי מין אחד והעוררות המינית אצל נשים גורמת למשיכה גבוהה יותר לשני המינים. גברים הסטרייטים רוצים יותר להיות סטרייטים והגברים ההומואים רוצים יותר להיות הומואים. אנחנו לא "כולנו קצת כאלה וקצת כאלה". הרוב הוא פשוט "כזה" וגם המיעוט גם הוא פשוט "כזה". מה שכן- נשים יותר נוטות להיות "גם כאלה וגם כאלה"

–         אז כל הנשים הן ביסקסואליות? התשובה היא שממש לא ושרוב הנשים נמשכות הרבה יותר למין השני מאשר למין שלהן. אבל יותר נשים מגלות עניין במין שלהן מאשר גברים

–         וכמה יש "מכל סוג"?  אם לצאת מתוך הנחה שהמחקר הוא ייצוגי אז יוצא לנו שגברים מתחלקים לפי 91% הטרוסקסואלים, 4% ביסקסואלים ו-5% הומוסקסואלים. לעומת זאת הנשים הן 90% הטרוסקסואליות, 7% ביסקסואליות ו- 3% לסביות. סטרייטים וסטרייטיות יש בערך שווה בשווה, ביסקסואליות כפול אצל נשים והומוסקסואליות כפול אצל גברים.

–         נשים לסביות לא נמשכות לגברים יותר בזמן של עוררות מינית. יש להן דפוס גברי יותר של המשיכה המינית ( בניגוד לנשים ההטרו והבי סקסואליות)  וכנראה שיש לכך סיבה ביולוגית שטרם הלידה. המחקר הזה תואם את הממצאים שנוטים לחשוב שהנטייה המינית ההומוסקסואלית נוצרת ברחם כאשר הגברים ההומוסקסואלים מפתחים תחת ההשפעה ההורמונאלית דפוסים יותר נשיים והנשים הלסביות תכונות יותר גבריות. הדפוס הזה שייך כנראה לחלקים ה"גבריים" של הפסיכולוגיה הלסבית. מעניין שאצל הגברים ההומוסקסואלים המשיכה המינית אינה יותר "נשית" ודומה בדפוסים שלה לזו של הגברים ההטרוסקסואלים. ייתכן מאד שזה אומר שהמכניזם האחראי לגיבוש של הנטייה המינית שונה אצל גברים ואצל נשים.

–         כל בני אדם, ללא קשר למין ולנטייה המינית שלהם חושבים שהדברים החשובים להם ביותר אצל בני זוגם הם: אנטליגנציה, חוש הומור, כנות, נדיבות, מראה כללי ומראה פנים מושך, מיומנויות תקשורת והערכים המשותפים.

–         המראה החיצוני חשוב יותר לגברים ותכונות האופי חשובות יותר לנשים- וזה ללא הבדל בנטייה המינית

–         הבדלי המגדר היו הרבה יותר משמעותיים מההבדלים מבחינת הנטייה המינית. לגברים ההטרוסקסואלים הדתיות והרצון לילדים חשובים יותר מאשר להומוסקסואלים

–         הלאום של האדם משפיע על התכונות שרצויות מבחינתו אצל בן הזוג, אך לא על המושגים של היופי החיצוני
 

האתר של ריצ'ארד ליפא

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דובי  ביום אפריל 25, 2007 בשעה 4:57 pm

  בימים אלו ממש אני כותב תזה המתבססת על סקר אינטרנט. כל פרק המתודולוגיה הוא שיר הלל לאפולוגטיקה, כי סקרי אינטרנט שאינם מבוססים על מדגם אקראי הם, בסופו של דבר, דרעק מתודולוגי. אני מתבייש שחלק מהמרצים שלי יראו את המחקר שלי בגלל זה.
  והנה בא חוקר וטוען שבגלל שיש לו המון המון אנשים בסקר שלו, זה לא משנה שהמדגם לא מייצג.

  אז אמר. זה שיש הרבה אנשים לא מתקף את הממצאים. אלא אם, במקרה, כל אוכלוסיית העולם תשיב לסקר, כמובן. כל עוד זה לא קורה, וכל עוד מדובר על משיבים מכל רחבי העולם שבחרו עצמם לתוך הסקר, הממצאים הם חסרי משמעות. כל ניסיון להסיק מהם על כלל האוכלוסיה הוא תרגיל באחיזת עיניים.

  המספרים של מספר הלא סטרייטים באוכלוסיה הם דוגמא טובה. הם קרובים להפליא למספר המיתולוגי "10 אחוזים" הידוע ממחקרו של קינזי – מספר שהופרך כבר פעמים רבות, שכן הוכח שהמספר האמיתי של הומוסקסואלים וביסקסואלים הוא יותר באזור של שליש עד חצי מזה.

  לא שמשנה לי נושא הסקר – גם אם זה היה סקר על אהבת הציבור לחסה זה היה מרגיז אותי באותה מידה.
  מצד שני, מה אכפת לי אני? עכשיו יש לי עוד אילן להתלות בו כתירוץ למתודולוגיה הכושלת שלי…

 • זאב שביידל  ביום אפריל 29, 2007 בשעה 10:29 am

  תראה יקירי, המחקרים מתפרסמים בכתב העת הנחשב ביותר בעולם (!!!) לחקר המיניות. לדעתי זה בכל זאת אומר משהו
  אם אתה רוצה לעיין במתודולוגיה- שאני בטוח שפרופ ליפא מודע היטב לבעייתיות של העניין- אתה מוזמן לעיין בשני מאמרים באותו הגיליון שמוקדשים בדיוק לנושא הזה
  Guest Editor's Introduction to the BBC Special Section by Richard Lippa
  The BBC Internet Study: General Methodology by Stian Reimers

 • OR  ביום דצמבר 13, 2007 בשעה 11:41 pm

  יש הרבה, הרבה יותר הומואים מ 5 אחוז מהאוכלוסיה מכפי שציטטת, נראה במיוחד בשנים האחרונות, כאילו יש למעלה מ 50 אחוזים של הומואים בין הגברים, שפשוט או גילו את זה, או שנסחפו לזה, או שנמאס להם מנשים והם פנו למשהו יותר אקטיבי .

טרקבאקים

 • מאת שווה קריאה ביום אפריל 25, 2007 בשעה 12:21 am

  בגיליון החדש של כתב העת היוקרתי Archives of Sexual Behavior מתפרסם מחקר מקיף וייחודי מאת החוקר הוותיק והחשוב של המגדר והנטייה המינית, ריצ'ארד ליפא ( Lippa) מאוניברסיטת פולרטון. המחקר היה גדול במיוחד וכלל כ- 200 אלף משתתפים מ- 53 מדינות שונות. המשתתפים השיבו על השאלונים שהוצבו באתר של הרשת BBC ובאתר של כתב העת Nature. כרגע הממצאים מתפרסמים. לא שיש כאן משהו שלא ידענו מקודם, אך מדגם כל כך גדול מתקף את הממצאים בצורה יוצאת מן הכלל. כל הדברים שייאמרו להלן נכונים עבור תושבי כל חלק של כדור הארץ, כל לאום וכל קבוצת גיל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: