למה אין הומואים באיראן ?

 

 

אין הומואים באיראן !

נאומו של נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד

באוניברסיטת קולומביה בחודש שעבר היה משופע בפנינים הרגילים לנואם זה : תמיכה מתונה בהכחשת השואה ( "ישנם חוקרים הסבורים אחרת"), כמיהה להשמדתה של ישראל והניסיונות להכחיש את דיכוי נשים באיראן. ברם, שמפט אחד של הנשיא גרר תגובות של צחוק רם מהקהל. כשנשאל למצבם של ההומוסקסואלים באיראן, השיב אחמדינג'אד "אצלנו אין תופעה כזאת כמו אצלכם ואני לא יודע מי אמר לך שיש אצלנו דבר כזה". המבוכה בעקבות הצהרתו של הנשיא הייתה מעט מוגזמת אפילו לקיבתם של דובריו המקצועיים, ואכן לאחר זמן מה יצאו אחדים מהם ( בין היתר סופר אמריקאי- איראני הומאן מאג'ד) בהצהרה כי הנשיא "לא הובן" וכי הוא התכוון ש"אין תרבות הומוסקסואלית באיראן" או לזה ש"בגלל הבדלי התרבות בין ארה"ב לאיראן יש באיראן פחות הומוסקסואלים". נדמה שכדאי לעיין פעם נוספת בתוכן ההצהרה של אחמדינג'אד – כי היא מלמדת אותנו על התרבות האיראנית והתרבויות הדומות לה משהו שבו הנשיא אולי לא היה שמח להודות.
 
נאומו של המנהיג האיראני הזכיר לי משפט אחר הזכור לי מילדותי שנאמר בשנת 1986, בזמן הגשר הטלוויזיוני בין התלמידים הרוסיים לתלמידים בארה"ב. האמריקאים שהיו רעבים לכל פירור מידע על בני גילם הרוסים מעבר למסך הברזל ושאלו, בין היתר,  כיצד מלמדים חינוך מיני בברית המועצות. אישה שהייתה פעילה ב"וועד הנשים הסובייטי" קמה ואמרה "בברית המועצות אין מין"! המשפט הזה נעשה לסמל של המרחב הציבורי ה"סטרילי" מבחינה מינית בברית המועצות לשעבר.

מובן כי יחסי מין היו קיימים בברית המועצות כפי שהם היו קיימים בכל מקום אחר בעולם. האמירה של אותה פעילה- שהייתה באופן פרדוקסלי נכונה- התכוונה שהמרחב הציבורי והתקשורתי הסובייטי שהתנהל כאילו שהמין אכן לא קיים בברית המועצות. איש לא הסביר לבני הנוער על הצעדים הראשונים בתחום האינטימי, איש לא דאג לספק להם אמצעי מניעה וגם חינוך בסיסי לבריאות המינית היה נעדר. ברור שהנפגעים העיקריים במצב הזה היו תושבי ברית המועצות עצמה שסבלו מהסטטיסטיקה החמורה ביותר במערב בתחום של המחלות המועברות מינית. 
 

הוצאה להורג של נערים הומוסקסואלים באיראן

מצב זה דומה במידה רבה למצבם של ההומוסקסואלים באיראן. קיומם חזר למצב של ההומוסקסואליות הפרה מודרנית  ( או כזו שהייתה קיימת בברית המועצות או קובה) , אותו היטיב לתאר הסופר אוסקר וויילד- "אהבה שאינה מעזה לומר את שמה". האנשים ההומולסביים באיראן נידונים לחיות את חייהם בסתר ובמחבוא, להתחתן בנישואי כיסוי ולהסתיר את נטייתם המינית מקרוביהם. אחרת הם עתידים להיות מוצאים להורג או להיענש במלקות.  במצב דומה נמצאים הומואים ולסביות ברוב מדינות האיסלאם, כולל ברשות הפלשתינית, שם מצבם עלול אף להחמיר עם עלייתו של החמאס.
 
החמור הוא כי ההתעללות הזו זוכה לרמה מסוימת של לגיטימציה דווקא באקדמיה במערב. מאמרו של ג'יימס קרצ'יק ב- New Republic מתאר את משנתו של יוסוף מסאד, מרצה באוניברסיטת קולומביה , שהוציא לאחרונה ספר על המיניות בעולם הערבי  "תשוקת הערבים".  הספר הוא פיתוח של מאמרו מלפני 5 שנים, בן מסאד טוען כי הארגונים הבינלאומיים לזכויות הגייז מנסים "לכפות את  האג'נדה המיסיונרית שלהם" על ההומואים והלסביות בארצות האיסלאם כדי "ליצור הומוסקסואליות גם היכן שאינה קיימת".
 
מסאד, חניך של האסכולה הפוסט מודרנית והתיאוריה הקווירית מבית מדרשו של פוקו והתיאוריה הפוסט קולוניאלית מתוצרת מורו אדוארד סעיד, טוען כי התפיסה של הזהות ההומוסקסואלית היא התפתחות מערבית של מאה השנים האחרונות ושהיא זרה לתרבות של האיסלאם. לכן, אומר מסאד, הניסיון של ארגוני זכויות האדם להגיד שהגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים במדינות ערב הם "הומוסקסואלים" או "גייז" הוא ניסיון של אימפריאליזם אוריינטליסטי, או "כפיית הדיסקורס" כלשונו. מסאד מוסיף ואומר שהמאבק הזה מייצר אף דיכוי של ה"הומואים" בארצות האיסלאם, ( את המילה הזו הוא מקפיד לשים במרכאות) כיוון שהוא כופה עליהם את דפוסי החשיבה המערביים. בכך מסאד גם מצדיק במידה רבה את ההתנכלות להומואים מצד שלטונות במדינות איסלאם ( ביניהם הפשיטה של משטרת מצרים על ספינת התענוגות בה נערכה מסיבת גייז ב- 2001 שכללה מעצר אלים ומשפיל ועינוי ממושך של עשרות מהמשתתפים במסיבה). לדבריו של מסאד הנעצרים נפגעו לא בגלל אהבתם לבני מינם ( גם את המושג אהבה מסאד מקפיד שלא להזכיר) , אלא בשל "יציאתם מהארון באופן שמקובל במערב". פשע כזה של חיקוי הדפוסים המערבים בקולוניאליים מצדיק, לדעתו של מסאד, את הפגיעה המשטרתית האלימה בהומואים המצריים.
 
וכך,  במחי היד אורווליאני של הפרופסור הנכבד,  התנועה למען זכויות הגייז הפכה למדכאת והדיכוי האלים הפך להתנגדות לגיטימית וראויה לקולוניאליזם האמריקאי. אין זה פלא שמדאד לא מוצא מקום בספר כדי לגנות את היחס להומואים באיראן, שכולל בין היתר את ההוצאות להורג. כמו כן, לא תמצאו אצלו גינוי לאלימות כלפי ההומואים ברשות הפלשתינית, אך תמצאו גם תמצאו שפע של דברים בגנותו של הכיבוש.
 
אין זו הפעם הראשונה שבה נוצרת קואליציה מוזרה בין השמאל המיליטנטי והפוסט מודרני לבין הימין הפונדמנטליסטי. רבים בעולם דובר האנגלית למדו באיחור על ההערצה הגדולה אותה חש אבי הפוסטמודרניות מישל פוקו כלפי אייתולה חומייני. כמו כן, רק בשנת 2003 אזאר נאפיסי כתבה בספרה "לקרוא את לוליטה בטהראן" כי השמאל המרקסיסטי והרדיקאלי באיראן תמך המהפכה החומייניסטית , במטרה "להביע בכך התנגדות לקולוניאליזם האמריקאי". ועכשיו אנו שוב עדים לברית המוזרה הזו בין השמאל הקיצוני לימין הקיצוני שנעשית – שוב- על גבם של המיעוטים , עליהם הם מתיימרים להגן. ברית שבה יש מי שעושה את העבודה השחורה – ויש מי שמספק לו צידוק אינטלקטואלי משוכלל. מילא אם היה מדובר על מרצה באוניברסיטת טהראן שחש מאוים על ידי המשטר. אך פרופ' מסאד מרצה באחד ממוסדות ההשכלה הגבוה היוקרתיים ביותר במערב- אוניברסיטת קולומביה. ספריו יוצאים בהוצאות לאור יוקרתיות וסטודנטים רבים נמנים בין שומעי לקחו. הדבר אמור להדאיג אותנו לא פחות ממופע הסטנד אפ של אחמדינג'אד בקולומביה.

 

כמעט שכחתי… פרופ" מסד רואה בציונות תנועה קולוניאלית ואנטישמית ובישראל- מדינה גזענית ללא זכות קיום…
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רחל  ביום אוקטובר 26, 2007 בשעה 1:37 am

  הוואקף המוסלמי הנאור שיתף פעולה עם הנאצים הנחמדים. אלה שאחמדינג'ד מכחיש את קיום השואה שהם עשו. אותו נציג של הוואקף המוסלמי לבש דרגות נאציות מאוד בכירות. אותו וואקף עצמו עכשיו עוצר את האמת שוב מלצאת לאור.
  ולגבי הומוסקסואליות, ידידי היקר, זה לגיטימי כמו כל דבר אחר. חקר המוח מראה שזו נטייה מולדת ושם אייטולה מטומטם ככל שיהיה לא יעצור את זה.
  יש לי קרובי משפחה שהם גייז ומעולם לא התביישתי בהם ולא החבאתי אותם.
  יש לי גם קרוב משפחה טראנס ג'נדר.
  מבחינתי הם חיים בסבבה מחוץ לארון כמו שצריך להיות.

  רחל

 • דב  ביום אוקטובר 26, 2007 בשעה 4:01 am

  קראתי תיאור קצת אחר של אותה אשה שאמרה כביכול שבברה"מ אין מין:

  http://ramzorim.blogli.co.il/archives/531

  לפי התיאור היא אמרה למעשה ש"בברית המועצות אין מין, יש אהבה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: