הרב אבינר ואני

מאבקם של הדתיים ההומולסביים קיבל דחיפה משמעותית במחצית השנה האחרונה. זכייתו של הסרט "ואהבת" בפרס הראשון בביה"ס לקולנוע מעלה ( העוסק בבחור המנסה להשתנות ללא הצלחה) והקמת " אתר  הו"ד", הרימו גל חדש בדיון בנושא. רבים קוראים לקחת חלק בדיון רציני ואחראי. אך קיימות גם תגובות אחרות.

 

ביום השישי האחרון הרב אבינר יצא לראשונה בהסבר מפורט לגבי פעילותו של המרכז. מדובר בצעד משמעותי, שכן לראשונה הרב אבינר התייצב בפומבי מאחורי הטכניקה הנקראת "טיפולי המרה" ולקח אחריות על הנעשה במכון הפועל בהדרכתו הרוחנית. הרב אבינר הסביר באריכות איך הטכניקה הזו אמורה לעבוד ואיך היא משמשת "פתרון" לסוגיית הדתיים ההומולסביים. בפתח דבריי אומר שאין בכוונתי לתקוף אישית את הרב אבינר שהוא תלמיד חכם ואיש חינוך בעל זכויות רבות, אלא לערוך עימו עימות מוסרי נוקב סביב תמיכתו במרכז "עצת נפש" כי עמדתו היא לדעתי שגויה, פסולה, מסוכנת.

 

הרב אבינר מדבר על הבדידות הנוראה שחשים רבים מהדתיים ההומולסביים וזה אכן כך. אדם דתי שמגלה כי נטייתו לבני מינו חש את עצמו חסר תקווה. את התקווה הזו נועד המרכז "עצת נפש" למלא, כביכול.  אנשים באים לשם מתוך תקווה אדירה ש"הנה נמצא הפתרון לבעייתם והם הולכים להיות נורמאלים". הם מרגישים הקלה עצומה ( ומובנת) מהעובדה שיש סוף כל סוף אוזן קשבת לסבלם הנורא. הם לא נמצאים באיזון הנפשי השקול והשקט כדי להעריך אם יש או אין ממש בעצות השונות שהמטפלים והמדריכים בסדנאות אומרים להם. רק אחרי שהטלטלה נגמרת רובם מגלים שנטייתם המינית נשארה- הפלא ופלא- באותו המקום. כמובן שאין זה פלא כלל.

 

"עצת נפש" אינו ארגון מקצועי, האדם העומד בראשו אינו איש מקצוע ומעולם לא עבר הכשרה מקצועית טיפולית. גם המתנדבים של המרכז אינם עוברים כל הכשרה ראויה לקו מצוקה, מהסוג אותה עוברים מתנדבי ער"ן. מדובר בתופעה חמורה ביותר, מכיוון שלמוקד שלהם פונים נערים שלעיתים קרובות נמצאים במצב אובדני ממש. מהשיחות שלי עם המתנדבים של "עצת נפש" התברר לי מהר מאד שמדובר באנשים שכל ידע מקצועי הוא מהם והלאה. הדבר גרם למספר מתנדבים בכירים בעבר לעזוב את המרכז. אפילו המטפלים המעטים והחריגים  שהמרכז "עצת נפש" מפנה אליהם מסתייגים ( שלא לציטוט ) מהפעילות שלו.

 

ומה עם השיטה של ה"טיפול הרפרטיבי" שהרב אבינר מזכיר? ובכן, מדובר ב"שיטה" שנוסחה על ידי אדם אחד, פסיכולוג קתולי קיצוני ג'וזף ניקולוסי. לא קיימים ל"שיטה" הזו כללים ברורים ואף לא מסלולי הכשרה. הרב אבינר עצמו מתחיל להסתבך כשהוא מנסה להסביר את הסיבה להתפתחות הנטייה המינית לפי ה"שיטה" ( אולי זה קשור לאבא… ואולי לאימא… ואולי לחברים) ולהסגיר בורות מביכה בנושא ( למשל את העדר ההבחנה בין הנטייה המינית לזהות המגדרית ובין שוני מגדרי להפרעה מגדרית ). לא פורסמו כל מחקרים המצביעים על יעילותה של השיטה לאורך זמן. במקרה הטוב מדובר על הצלחה צנועה למדי ( מטפלי ההמרה עצמם הם הראשונים להודות בכך ) שמגיעה במקרה הטוב ביותר לתפקוד הטרוסקסואלי חלש אך יציב, כאשר המשיכה ההומוסקסואלית כל הזמן ברקע. במקרים הפחות טובים הטיפול מזיק- כפי שמתועד במחקר.

 

רבים לא מבינים כיצד טיפול כזה עלול להזיק. הרי במקרה הגרוע ביותר אומרים הם, האדם יישאר עם הנטייה שהייתה לו ממילא! אלא שכאן בדיוק הבעיה וכאן נעוץ המסר הבעייתי של הרב אבינר. הוא מוכן להתייחס בצורה אמפאתית לאדם ההומוסקסואל, כל עוד זה מנסה לשנות את נטייתו. ברגע שאדם כזה מרגיש שהוא מיצה, שכוחותיו אפסו , שאין לו כוח יותר לנסות לגזור את עצמו לגזרים- הוא יזכה ליחס מתנכר. הוא יואשם בכך שהכשיל את הטיפול של עצמו ולא באמת רצה להשתנות- שכן היה מצליח בכך לו היה רוצה ! הוא חש מושפל, חסר אונים, כועס על עצמו. הוא עלול לשקוע בדיכאון, התמכרות או הפרעה נפשית אחרת ואף לנסות לשלוח יד בנפשו.

 

לנו, לדתיים ההומולסביים, נמאס מהמסלול המשפיל החוזר הזה ! רבים מאיתנו עשו אותו ונשברו בשלב זה או אחר ( התהליך הזה מתואר גם בסרט "ואהבת" ). אין אנו אשמים בנטייתנו המינית, אך היא חלק מאיתנו ותישאר כך ! אחדים מאיתנו אולי כן מסוגלים להקים בית בישראל- ואנו מברכים אותם על כך, אך רובנו לא במצב הזה.

 

אני קורא לרב אבינר לחזור בו במיידית מהתמיכה במרכז "עצת נפש" ובטיפולי ההמרה כפיתרון גורף ואולטימטיבי לכל ההומוסקסואלים, לאמץ את מסמך העקרונות של אתר  הו"ד ולהיות שותף- יחד איתנו ועם שורה של רבני הציונות הדתית ואנשי מקצוע דתיים- למערך התמיכה הרוחני והנפשי עבור הדתיים ההומולסביים שיעזור לכל בניה ובנותיה של הציונות הדתית לחוש בבית. כי את הנטייה המינית אין- לרוב- אפשרות לשנות, אבל את היחס  אלינו כבני אדם אפשר לשנות! אפשרות כזו קיימת. גם עבור הרב אבינר.

המאמר ב- ynet

מאמרו של הרב אבינר

הו"ד- אתר של הומוסקסואלים דתיים

מאמר נוסף שלי על טיפולי ההמרה

מכתב שלי לבוגר של "עצת נפש"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אריק גלסנר  ביום מאי 20, 2008 בשעה 1:06 am

  אני מחזק את ידיך.
  חשוב להבהיר שיש הומוסקסואלים דתיים שמעוניינים להישאר דתיים, ואתה משמש להם כפה.
  יישר כוח.

 • עידו  ביום מאי 20, 2008 בשעה 9:42 am

  חשוב להבהיר שיש מגלי עריות דתיים שמעוניינים להישאר דתיים, ואתה משמש להם כפה.
  יישר כוח.

 • זאב שביידל  ביום מאי 21, 2008 בשעה 10:15 pm

  עידו- כדאי שתביט על עצמך מן הצד

 • יוסי  ביום יוני 17, 2008 בשעה 12:04 pm

  גם אני סובל מנטיות ואני מביט בדבריו של עידו מהצד ואני מוחה לו כפיים – לא הבנתי מאיפה בה להם הרעיון לממש את הנטיה ההפוכה ? – למה הם לא מביטים בעצמם מהצד ורואים את הסתירה בין ההגדרה דתי לבין לגיטימיות למשכב זכר ? – אני מבין את המצוקה הנוראית שהם (אנחנו) נמצאים בה ומעריץ את כל מי שנתנו לו נסיון כה קשה בחיים – אבל מה הקשר לכל הרוחות בין יהדות לבין השאיפה להכרה… – מי שמסתכל מהצד זה ממש כמו "המלך הוא ערום" – לאיפה השכל ברח ? לאיפה ??? – בצער ובתפילה שנזכה לראות את הטעם לייסורים שאנו חווים ולשיפור (שהוא ודאי אפשרי ויש לכך לא מעט הוכחות – לפחות לחיי נישואין סבירים ומעלה – אני קורא לא מעט חומר בנושא ומגלה על המניעים שגרמו לי לזה ועל דרכי טיפול לשיפור ואף חיסול – וזה עובד – מצטער אם פגעתי במישהו – פשוט גם בי אתם פוגעים – הייתם יכולים ח"ו לשכנע אותי בטיפשות שלכם הכתובה בצורה מאוד יפה ומשכנעת לולא שבמקרא נכנסתי לפני כחצי שנה לאתר עצת נפש ומאז אני עובד על עצמי ורואה שיפורים גדולים מאוד ומתכונן להקים משפחה בקרוב – אוהב – יוסי

 • זאב שביידל  ביום יוני 22, 2008 בשעה 2:04 pm

  שלום לך
  אני שמח שבחרת להגיב ולהביא את דבריך כאן. לצערי אין לי אפשרות להביע את דעותיי בפורומים של עצת נפש והם אף בחרו שלא לפרסם את המכתב ששיגרתי אליהם. אני איני נוהג בבלוג שלי מדיניות של סתימת פיות בולשביקית
  אני מאחל לך הרבה הצלחה בתהליך הלא פשוט שאתה עובר
  אני רק רוצה להגיד לך שזה לא לעניין לפסול את התפיסה שמנסה לשלב בין הנטייה המינית לבין שמירת אורח החיים הדתי. אתה אישית אמנם לא שוקל זאת כרגע- ושיהיה לך הרבה בהצלחה, אבל יש אחרים שחושבים אחרת. אז לא כדאי לך לתקוף אותנו במיוחד לאור העובדה שייתכן כי תצטרף אלינו יום אחד
  כל טוב ובהצלחה
  זאב

 • KA  ביום אוגוסט 22, 2008 בשעה 1:45 am

  to accept people with different sexual orientations. I think one of the makor problems – like the article states – is that when they stop treatment they are made to feel it is "their fault. SEXUAL ORIENTATION IS NOT YOUR FAULT and it is NOTHING TO BE ASHAMED OF. I hope that religion can find a way to accept it. As far as I know, homosexuality was never a sin punishable by death – and if it is then it shouldnt be!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: