שלהי ימי בוש

סוגיית ההתמודדות עם הטרור והבנת דרכי פעילותו ממשיכה להעסיק את טובי המוחות בעולם כולו. כמות ספרי העיון במגוון הז'אנרים בתחום גדלה כל שנה. ביטוי מיוחד לתופעה נותן ה- New York Times Review of Books, פרסום יוקרתי הרגיל לסקור במאמרים מקיפים קבוצות של ספרים העוסקות בנושא משותף. שני מאמרים נרחבים – פרי עטם של מאלייס רותבן (Ruthven) ואחמד ראשיד – סוקרים כל אחד מספר ספרים ומעלים תובנות מעיונם.

טרור 1: ג'יהאד למתקדמים

 

 

ובכן, מהו הפרופיל של הטרוריסט האיסלאמי 2008? קודם כל, לא מדובר באדם ההוגה בקוראן יומם ולילה או מלומד ביותר בדת המוסלמית. מדובר לרוב בצעירים נלהבים שהערצתם לאוסמה בן לאדן מזכירה יותר הערצה לכוכב כדורגל. המוכנות שלהם למות למען הדמות הנערצת נעוצה בעיקר בתפיסות הרומנטיות של הנעורים ובלהט המהפכני, יותר מאשר בציטוטים מלומדים מן הקוראן. שנית, לפונדמנטליסטים האיסלאמים יש עניין גדול ביותר בשאלה היהודית. חוקרים הבאים מתחומים שונים ומדיסציפלינות שונות – פסיכולוגיה קלינית, מדעי המדינה, היסטוריה וחקר תולדות האיסלאם – מאוחדים בדעתם כי הרטוריקה האנטי יהודית והאנטי ישראלית תופסת מקום מרכזי ביותר בתעמולה של אל-קעידה וקיצוניים מוסלמים אחרים, תוך שימוש נרחב ב"פרוטוקולים של זקני ציון" (המצוטטים ישירות באמנת חמאס) וקטעי תעמולה נאציים. למרות דגש אנטי-ישראלי זה, עדיין "הפסקת הכיבוש של פלשתין" הוא רק נקודת פתיחה בדרכם של האיסלאמיסטים לכיבוש העולם, ניקוי ה"כופרים" מהמרחב הערבי ושחרור מקורות האנרגיה מההשתלטות של ארה"ב.

עיון במקורות של תופעת השאהידים מעלה אף הוא ממצאים מעניינים. מוסכם על הרוב כי שורש התופעה נעוץ בהתנגדות אפגאנית לפלישה הסובייטית ב- 1980. הסי. איי. איי. הכשיר אז את מי שמאוחר יותר הפכו לתומכיו של בן לאדן, מתוך אמונה שכל מי שנלחם בברית המועצות נהפך אוטומטית לידיד אמת של ארה"ב. תוך כדי כך הם תמכו באלמנטים הרדיקליים ביותר מבין אנשי הדת האפגניים והחמיצו את ההזדמנות לתמוך במתונים יותר, דוגמת שייח' אחמד מסעוד הטג'יקי. ארה"ב שבה על הטעות הזו גם מאוחר יותר, לאחר אסון התאומים, כאשר פלשה לאפגניסטן מבלי לפרוק מנשקם את הפאשטונים – הגרעין העיקרי של תומכי בן לאדן בארץ זו. חלף רק זמן קצר עד שהנשק הזה הופנה כנגד צבא ארה"ב.

הכשל המודיעיני של 2001 שימש השראה לרבים מן המחבלים הצעירים שמקדמים את "הגל השלישי של הטרור" כאשר הם מגייסים איש את רעהו דרך צ'טים ברשת. שלב ההתארגנות וההתעצמות שלהם הוחמץ, כמו ההתפתחויות האידיאולוגיות מסוף שנות ה- 80 ועד ימינו. מעניין לציין כי הרדיקליזם האיסאלמי נוגד לעיתים קרובות את הרוח הפשוטה של האיסלאם. מספר פעילי "אל קעידה" שנמלטו מהארגון בשלב מסוים ופרסמו זיכרונות במערב מזכירים את העובדה כי במחנות האימונים אסרו עליהם אנשי הדת באיסור חמור לפגוע בנשים ובילדים. פולחן המוות הנוגד את יסודות הקוראן פשה באפגניסטן ופקיסטן בהשראתו של בן לאדן. חגורת הנפץ הפכה ל"סמל המסחרי" של השאהיד, איתו הוא נלחם אפילו במלחמה קונבנציונאלית, כדי שבשום מקרה לא יפול בשבי ותמיד אף יקח מספר כופרים איתו לעולם הבא. השימוש בילדים ונערים יתומים, חולים או מפגרים לביצוע פיגועי ההתאבדות נעשה אף הוא פרקטיקה נפוצה. ממסד אל קעידה אף אינו בוחל ברווחים הנכבדים של סחר בסמים ואינו נרתע מאלימות רצחנית כלפי האחים לאמונה, כולל נשים וילדים. הדבר זורה פחד הן בקרב אנשי הדת המוסלמים המתונים – שרק מתי מעט מהם מעיזים לצאת בפומבי ולהכריז על מעשי ההתאבדות כעל איסור חמור ומוחלט (חראם) – והן בקרב הפוליטיקאים החילוניים, כמו פרווז מושראף שמהסס לנקוט יד קשה נגד אל קעידה בארצו, בפרט לאחר ההתנקשות המוצלחת בחביבת העם בנזיר בהוטו.

רוב המחברים מסכימים כי אין בכוחו של האיסלאם הרדיקלי להביס את המערב בשדה הקרב, אך הוא בהחלט מסוגל לזרות אווירה של פחד משתק ואין אונים. הם אף ממליצים לזרועות המודיעין של המערב להפיק את לקחי העבר ולא לחזור על הטעיות.

טרור 2 : אש"ף של ספרד?

 

 

פעילי המחתרת הבאסקית בתקשורת הספרדית

מאמרה של ג'ודית מילר ב- City Journal  עוסק ארגון טרור שפעילותו "טופלה" בצורה מוצלחת יותר ושלרוב הדעות אין לו כל קשר לאל קעידה – "תנועת מולדת וחופש" הבאסקית הפועלת בספרד (אט"א). הבאסקים הם עם עתיק, שמאחרויו – לדעת חלק מהחוקרים – לא פחות מאלפיים שנות היסטוריה, בה הם מתגאים. הבאסקים נוהגים להפריד את ההיסטוריה שלהם מההיסטוריה הספרדית. למשל, בשעה שכל ילד בספרד יודע כי האדם הראשון שהקיף באנייתו את כדור הארץ היה הספרדי פרננדו מגלאן, הרי שבספרי הלימוד הבאסקיים מופיע אחד מאנשי צוות ספינתו של מגלאן, סבסטיאן אלקנו, שתפס את הפיקוד לאחר פיקודו ועל שמו אף נקרא הרחוב הראשי של בירת חבל הבאסקים בילבאו.

העם אמנם עתיק, אך ריבונות והגדרה עצמית לא היו לו מעולם. התנועה הלאומית הראשונה של הבאסקים נוצרה ב- 1959 תחת שלטונו הרודני של פרנקו. בהתחלה הם לחמו נגד ה"משמר האזרחי"- המשטרה האלימה של פרנקו – אך גם לאחר מותו של הרודן החליטו הלאומנים המקומיים שאינם מוכנים להסתפק בכל דבר שהוא פחות מהכרזת העצמאות המלאה של הבאסקים בספרד ודרום צרפת. זאת, למרות שהחוקה הספרדית שהוכרזה אחרי הרודנות כוללת רמת אוטונומיה ניכרת לחבל הבאסקים, כולל עצמאות במיסוי, דגל והמנון לאומי.

לשם השגת העצמאות נוקטים הלאומנים הבאסקים בפעילות טרור נגד מטרות אזרחיות, כשלאחרונה נחשפה כוונתם לפוצץ את מרכז הקניות הגדול ביותר של מדריד. בסך הכול, עד היום קרוב ל- 900 ספרדים נפלו קורבן לטרור של אט"א. לעיתים קרובות גובים לוחמי אט"א כספים מבתי עסק כשהם משתמשים באיומי טרור, בשיטת פרוטקשן.

עם זאת, 'הימים היפים' של התנועה הן כנראה מאחוריה. כשני שליש מהבאסקים אינם רוצים להיות עצמאיים מספרד. בסקרים, כשמונים אחוז מהם מגדירים את אט"א כ"ארגון פושע, אלים או טרוריסטי". באסקים מרוצים מרמת חייהם הגבוהה יחסית (הכנסה לנפש בחבל היא הגבוהה ביותר בספרד) ואין להם כוונה לסכן את השפע לו זכו במו ידיהם. רבים מן הבאסקים אף אינם בעלי מודעות לאומית גבוהה. רק מחציתם דוברים את השפה הבאסקית העתיקה אוסקרה, ואפילו הנשיא הנבחר של החבל האוטונומי, חואן ז'וסה איברקסה, השלים את ידיעותיו בה רק לאחר שנבחר. המשטרה וכוחות המודיעין של ספרד עשו יד אחת במצוד נגד מחבלי אט"א, והתשתית של אט"א ספגה מהלומה קשה. על כל אלה נוסף הפיגוע ברכבת התחתית של מדריד, עליו נטלה אל-קעידה אחריות, פיגוע שגרם לספרדים ולבאסקים גם יחד סלידה מכל דבר שריח של טרור נודף הימנו. כרגע נראית אט"א כארגון דועך, אך לא ניתן עדיין להתייחס אליו כאל סכנה שחלפה.

שאלה של אמונה

נושא המלחמה בעיראק לא יורד אף הוא מהכותרות. מאמרו  של הפרשן הפוליטי רוברט קגאן ברבעון המחודש World Affairs דן בשורשיה הרעיוניים של ההתערבות הצבאית של ארה"ב בעיראק. קגאן מדגיש, כי המגמה האופנתית ביותר בביקורת על הלוחמה בעיראק אינה מתמקדת בכשלים הצבאיים או אפילו הקונספטואליים הספציפיים של הלוחמה. נוצרה בארה"ב קואליציה מעניינת בין הליבראלים נוסח נועם חומסקי לבין חלק מהשמרנים, שטוענים כי כישלון הפלישה לעיראק שורשו באידיאולוגיה הניאו שמרנית שמניעה את הנשיא בוש.
לפי קואליציית המבקרים, קבוצה של אנשי רוח והוגי דעות, רובם תלמידיו של הפילוסוף ליאו שטראוס, אנשי שמאל לשעבר ויהודים במוצאים (אירוין קריסטול, נורמן פודהורץ) השתלטו על החשיבה הרפובליקנית של ארה"ב והובילו אותה להרפתקה צבאית בעיראק מתוך שאיפות אידיאליסטיות וכוחניות מנותקות מן המציאות במקרה הטוב, או מתוך כוונה לשרת את האינטרסים של ישראל במקרה הפחות טוב.

 

נורמן פודהורץ. האם הוא והשמרנים האחרים "אשמים" במלחמה בעיראק?

קגאן מתייחס באריכות לטענה זו בעיקר תוך התייחסות להיסטוריה של ארה"ב. לטענתו, השאיפה האמריקאית "לעשות סדר" בעולם ולהביא לכדור הארץ כולו את בשורת הדמוקרטיה ימיה כימי ארה"ב עצמה ושורשיה אצל כותבי החוקה האמריקאית. כבר האבות המייסדים של המעצמה הגדולה האמינו בתפקידה המיוחד של ארה"ב בעולם. אמונתם המשיכה אצל הנשיא רוזבלט שהוביל את ארה"ב למעורבות במלחמת העולם השנייה (תוך התנגדות מהבית),  אצל הנשיאים שהובילו את המלחמה הקרה – וביניהם גם קנדי – ואף אצל בוש האב וקלינטון, שתמכו בהתערבויות "הומניטריות" בהאיטי, סרביה וקוסובו. אפילו המועמדת לשעבר הילארי קלינטון תמכה ב- 2002 בהתערבות בעיראק, ככל הנראה בהשראת בעלה ומתוך זיכרון חי מפלישת עיראק לכווית.

אמנם להצלחתה של המלחמה הקרה אבות רבים והכישלון העיראקי הוא יתום, ואף מושווה כיום לפיאסקו בווייטנאם, אך גם השקיעה ההיא נעשתה כמחווה של התנגדות להתפשטות הסובייטית. פירות הבאושים שהיא הניבה – כמוהם כמו הכישלונות בעיראק – הם פירות שצמחו על אותו העץ שעליו צמחו פירות ההצלחה של מלחמת העולם השנייה: אמונתה הבלתי מעורערת של ארה"ב בערכיה ובצדקת דרכה. אפשר להתווכח על הדרך הראויה ליישום הצדק, אך לא ניתן, לדעתו של קגאן, להשליך על הניאו שמרנים ה"רעים" את אחד היסודות המהותיים במדיניות הצבאית והבינלאומית של ארה"ב.

מניאו שמרנות לתיאו שמרנות

מאמרו של הפסיכולוג האבולציוני הנודע סטיבן פינקר (Pinker) ב-New Republic עוסק בביקורת על הביו אתיקה השמרנית. לאחרונה פרסמה המועצה הנשיאותית של ארה"ב, שמונתה בידי הנשיא בוש, קובץ מאמרים שדן בכבוד האדם כמושג פילוסופי עם משמעות ביו- אתית (כל מאמרי הקובץ נמצאים אונליין באתר של המועצה, bioethics.gov). לכאורה מדובר בהישג פילוסופי הראוי להערכה, אלא שפינקר חושב אחרת. לדעתו, הקובץ הוא דוגמה נוספת של הקואליציה שהנשיא בוש יצר עם הפרוטסטנטים והקתולים האורתודוקסים כנגד חופש המחקר המדעי והעיון פילוסופי בארה"ב. את המעבר הזה תיארו הפרשנים הדתיים המתונים נוסח אנדרו סאליבן ודיימון לינקר כמעבר מניאו שמרנות (תפיסה המגנה על הערכים הליבראלים הקלאסיים מההתפוררות הפוסט מודרנית) לתיאו שמרנות (שימור הערכים הדתיים במסווה של רטוריקה פילוסופית ומדעית). וכשפינקר עובד מהאישיות של כותבי הקובץ לתכנים שלו, הוא מציין ערפול גדול של התכנים והקושי של רוב המחברים להגדיר את מושג הכבוד שהם מרבים להשתמש בו.

פינקר חושב שהסיבה לכך היא עובדת היותו של המושג "כבוד" משתנה מתרבות לתרבות, נתון למשא ומתן מול ערכים חשובים אחרים (בריאות, ביטחון) ואף מזיק כשאינו מותאם בצורה הראויה לערכים האחרים. בעיניו של פינקר, למושג הכבוד יש ערך מסוים כיוון שהוא קשור לרצונו של האדם לחוש מכובד; אך בזה מתמצה ערכו כמושג מופשט. לעומת זאת, קיים ערך גדול ליישומים הספציפיים של המושג כבוד, למשל בהקשר של זכויות החולה. אך דווקא כאן פינקר מדגיש את העובדה כי התיאו-שמרנות משתמשת במושג הכבוד על מנת למנוע את המחקר בתאי הגזע ובכך למנוע הצלת חייהם של רבים.

המגזין השמרני National Review פירסם במהדורה המקוונת שלו תגובה לדבריו של פינקר מאת אחד הנציגים הבולטים של הממסד הביו-אתי השמרני, יובל לוין, המשמש גם כעורך-עמית ברבעון לטכנולוגיה וחברה New Atlantis. לוין, ששימש עד לאחרונה כחבר המועצה הנ"ל, מביע את אכזבתו מדבריו של פינקר, שעוסקים יותר באישיותם של הכותבים מאשר בתכנים של הקובץ לגופם. לוין מציין כי פינקר אינו מנתח בתשובתו את אף אחד מהמאמרים של הקובץ ובמבטא בעיקר את העוינות הקיצונית שחש הממסד האקדמי הליבראלי כלפי הנשיא בוש והניסיונות להציג אותו כאויב המחקר המדעי והחשיבה. לדבריו של לוין, המועצה הורכבה ממגוון מומחים עם קשת רחבה של גישות בנושאים ביו אתיים שונים. חלקם רואים בכבוד האנושי מושג ששורשו תיאולוגי; אחרים לא. במועצה קיימים גם חילוקי דעות לגבי המחקר בתאי הגזע ובכל הנושאים האחרים הקשורים לביו אתיקה. לבסוך לוין מביע צער על כך שהקובץ החשוב והמושקע זכה לתשומת הלב המעטה יחסית בקרב הקהילה המדעית פילוסופית ובמקום דיאלוג רציני עם תכניו מתקבלת תשובה תוקפנית כמו זו של פינקר.

דמיון ומציאות

ועתה לעברו השני של האוקיינוס האטלנטי. מאמר השער של טום צ'אטפילד (Chatfield) ב"Prospect" הבריטי דן בנושא תרבותי חשוב שטרם זכה למחקר מקיף וממצה – עולם המשחקים הוירטואליים. לדעתו של צ'טפילד, מדובר בעולם שצובר תאוצה אדירה ומהווה תופעה תרבותית חשובה ומרתקת. רבים נוהגים להצביע רק על התופעות השליליות הקשורות למשחקי הוידיאו – ההתמכרות להם וחוסר התקשורת הבין אישית שהמשחקים מעודדים. אכן מדובר בתופעות קיימות, עד כדי כך שהאיגוד הרפואי של ארה"ב מגדיר את ההתמכרות למשחקי הוידיאו כתופעה רפואית מוגדרת וקליניקות לטיפול בה נפתחו בסין, דרום קוריאה והולנד. אך זהו רק צדו האחד של המטבע. הצד האחר כולל את השיפור הקוגניטיבי שמתפתח כתוצאה מהמשחקים; את הרמות הגוברות והולכות של שיתוף הפעולה בין השחקנים מהארצות השונות שמשחקים יחד; את המגוון ההולך וגדל של ההתנסויות הוירטואליות- כולל טיולים בנופים מדהימים או ניגון תווים על גיטרה וירטואלית, ואת התחכום של התסריטים שמתפתחים בצורה לא ליניארית ומשכללים ללא הרף את התכנים של המשחק.

נכון שבשלב הנוכחי המיומנויות של משחקי הוידיאו עדיין אינן משתוות לאלו הנדרשים סביב קריאת הספרות, אך מדובר בתעשייה שהולכת ומשתכללת. רשתות של תקשורת וירטואלית מאפשרות לכמות הולכת וגוברת של אנשים לשחק ביחד ובהיותו של המשחק כלי התקשורת העתיק ביותר בין האנשים, המעורבות בו גוברת. דור המבוגרים הבא יהיה דור שבילה את ילדותו בצלם של משחקי המחשב, שהופכים בהדרגה ממצוד סתמי לאחר המפלצות והרג שלהם למשחקים הדומים יותר לשעשועים מהסוג הישן, למשל פתרון של תשבצי היגיון או משחק המונופול. לא נוכל למנוע את ההתפתחות של התעשייה הזו בנימוק שהיא עלולה להוביל להתמכרות, אך נוכל לאזן אותה בזיכרון מתמיד כי העולם הווירטואלי המשוכלל ביותר אינו תחליף של ממש לעולם הממשי.
 
 
 
 
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום יוני 16, 2008 בשעה 11:23 pm

  ללא מרכאות.
  טענת:" לטענתו, השאיפה האמריקאית "לעשות סדר" בעולם ולהביא לכדור הארץ כולו את בשורת הדמוקרטיה .

  אזזזז,לא דמוקרטיה,ולא בטיח'.
  הגנרל WES CLARCK
  יסביר.

  Wes Clark – America's Foreign Policy "Coup"

  בשורת הדמוקרטיה?

  We have 50 percent of the world’s wealth, but only 6.3 percent of
  its population. . . In this situation we cannot fail to be the
  object of envy and resentment. Our real task in the coming period is
  to devise a pattern of relationships which will allow us to maintain
  this position of disparity. We should cease to talk about the
  raising of the living standards, human rights, and democratization.
  The day is not far off when we are going to have to deal in straight
  power concepts. The less we are then hampered by idealistic slogans,
  the better.”
  – George Kennan, Director of Policy Planning of the U.S. Dept. of
  State, 1948

  The hidden hand of the market will never work without a hidden fist .
  McDonald’s cannot flourish without McDonnell-Douglas, the designer
  of the F-15. And the hidden fist that keeps the world safe for
  Silicon Valley’s technologies, is called the US Army, Air Force, Navy
  and Marine Corps.”
  – Thomas Friedman, “A Manifesto for the Fast World”, New York Times
  Magazine, March 28, 1999

  If they turn on the radars we´re going to blow up their goddamn
  SAMs (surface-to-air missiles). They know we own their country. We
  own their airspace… We dictate the way they live and talk. And
  that´s what´s great about America right now. It´s a good thing,
  especially when there´s a lot of OIL out there we need."

  — U.S. Brig. General William Looney
  Washington Post, August 30, 1999

  The trouble is that when American dollars earn only six percent over
  here, they get restless and go overseas to get 100 percent. The flag
  follows the dollar and the soldiers follow the flag.

  "I wouldn´t go to war again as I have done to defend some lousy
  investment of the bankers. We should fight only for the defense of
  our home and the Bill of Rights. War for any other reason is simply
  a racket.

  "There isn´t a trick in the racketeering bag that the military gang
  is blind to. It had its ´finger men´ to point out enemies,
  its ´muscle men´ to destroy enemies, its ´brain men´ to plan war
  preparations and a ´Big Boss´ — supernationalistic capitalism.

  "I spent 33 years in the Marines. Most of my time being a high-class
  muscle man for Big Business, for Wall Street and the bankers. In
  short, I was a racketeer for capitalism.

  "I helped purify Nicaragua for the international banking house of
  Brown Brothers in 1909-1912. I helped make Mexico and especially
  Tampico safe for American oil interests in 1914. I brought light to
  the Dominican Republic for American sugar interests in 1916. I
  helped make Haiti and Cuba a decent place for the National City Bank
  boys to collect revenue in. I helped in the rape of half a dozen
  Central American republics for the benefit of Wall Street.

  "War is a racket."

  War is just a racket. A racket is best described, I believe, as
  something that is not what it seems to the majority of people. Only
  a small inside group knows what it is about. It is conducted for the
  benefit of the very few at the expense of the masses.

  General Smedley D. Butler
  former U.S. Marine Commandant
  in Common Sense
  November 1935

  כתבת ש…" כבר האבות המייסדים של המעצמה הגדולה האמינו בתפקידה המיוחד של ארה"ב בעולם.

  רחוק מהאמת.

  The great rule of conduct for us, in regard to domestic nations, is in extending our commercial relations, to have with them as little political connection as possible. Europe has a set of primary interests, which to us have none, or a very remote relation. Hence she must be engaged in frequent controversies the causes of which are essentially foreign to our concerns. Hence, therefore, it must be unwise in us to implicate ourselves, by artificial ties, in the ordinary vicissitudes of her politics, or the ordinary combinations and collisions of her friendships or enmities.

  George Washington.

  “Peace, commerce, and honest friendship with all nations, entangling alliances with none.”

  Thomas Jefferson .

  “In the wars of the European powers, in matters relating to themselves, we have never taken part, nor does it comport with our policy, so to do. It is only when our rights are invaded, or seriously menaced that we resent injuries, or make preparations for our defense.”

  James Monroe.

  האבות המייסדים רצו להקים רפובליקה.לא להקים אימפריה.

 • זאב שביידל  ביום יוני 17, 2008 בשעה 12:09 pm

  אלא להפנותך למקור
  שם יש את כל הציטוטים הרלוונטיים
  http://www.worldaffairsjournal.org/Spring-2008/full-neocon.html
  זאב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: