טיפולי המרה 2009

מה עוד לא נאמר על טיפולי ההמרה? מה עוד אפשר לחדש בנושא הנדוש הזה? כבר מזמן הבנו שיש כמה מטפלים שטוענים שאם נתחבר לגבריות ונבין את חסכי הילדות שלנו, נטיותנו ההפוכות תחלופנה והיו כלא היו. והבנו גם שרוב אנשי המקצוע בעולם בכל תחום שהוא רואים בטיפולים אלו הבל גמור בטל ומבוטל כעפרא דארעה. מה עוד יש להגיד?

אז זהו שיש.  בחודש אוגוסט פורסם דוח של הצוות המיוחד שמונה בידי האיגוד הפסיכולוגי האמריקאי- ארגון בריאות הנפש הגדול ביותר בעולם-  במטרה לבחון את היעילות של טיפולי ההמרה. הצוות עשה את עבודתו במשך שנתיים, ובדק אחרי כל הספרות המחקרית הקיימת בנושא. המסקנות מראות שעל אף שאין שינוי בעמדה העקרונית, יש בזירה התפתחויות מעניינות.

אז ראשית, הצוות הגיע למסקנה שאין נכון להיום מחקרים שמראים על היעילות של טיפולי ההמרה לשנות נטייה מינית בכלים המקובלים במחקר המדעי. זה נכון שיש הרבה אנשים שנשבעים בכל היקר להם שהם עברו שינוי, כפי שלא מעט אנשים גם מספרים שחוצנים חטפו אותם וגם הם לגמרי בטוחים בזה. סיפורים יש הרבה. מחקרים בינתיים אין. לכן הדיבורים על אלפי אנשים שהשתנו ויצאו מזה הם כרגע בגדר אגדה אורבנית.
אז בעניין של שינוי הנטייה המינית לא צומחת מטיפולי ההמרה ישועה גדולה. בדברים אחרים ייתכן אולי שכן. הדוח מדגיש שרוב הפונים לטיפולי ההמרה היום הם ( הפתעה,  הפתעה…) גברים דתיים נוצרים ויהודים, שמאמינים שיש קונפליקט בין נטייתם המינית לזהותם הדתית.  הטיפולים בסדנאות המרה לא עוזרים להם להפוך לסרייטים, אך רבים מהם נעזרים בהם כדי למצוא דרך לשלב בין נטייתם המינית לבין זהותם הדתית- למצוא קבוצה של אנשים עם התמודדות דומה לזו שלהם, לתרגל שלא לבטא את נטייתם המינית בהתנהגות ולעזור לסגל לעצמם אורח חיים התואם את אמונתם. כאן, הדוח מבחין הבחנה חדה בין הנטייה המינית לבין הזהות.  רבים חושבים בטעות שלהגיד לאדם שהוא הומוסקסואל פירושו לחייב אותו לצאת מהארון, כאשר אין קשר בין הדברים. הומוסקסואליות היא תכונה ויציאה מהארון קבלתה של אותה תכונה כחלק ממכלול הזהות. במילים אחרות, התכלית האמיתית של טיפולי ההמרה היא לא לשנות תכונות של אנשים, אלא לסייע להם לארגן את התכונות האלו בצורה שתתאים לאמונתם.

כאן יש לדוח ביקורת לא רק על טיפולי ההמרה, אלא גם על הממסד הטיפולי הידידותי לגייז. ממסד כזה מסוגל היום לסייע לאנשים לקבל את נטייתם המינית ההומולסבית מתוך הבנה שמדובר בחלק חשוב בזהותו של אדם. עם זאת, הם לא תמיד מודעים לכך שגם תפיסותיו הדתיות של האדם מהוות חלק חשוב ומעצב מזהותו, שמגבש את האישיות, מסייע בהתמודדות עם מצבי משבר וכו". לעיתים קרובות איש מקצוע כזה עלול להמליץ למטופל שחש קונפליקט בין זהותו הדתית לבין נטייתו המינית לוותר על הראשונה- בדיוק כפי שמטפל ההמרה ימליץ לו לוותר על האחרונה. הכיוון שאותו מנסים לקדם מחברי הדוח הוא רגישות תרבותית של המטפלים שעובדים עם האוכלוסייה ההומולסבית המשתייכת לקבוצות דתיות ואתניות שונות שהן פחות סובלניות כלפי יציאה מהארון. מדובר כאן במאמץ שלא לוותר על מרכיב זהות אחד על חשבונו של השני, אלא לשלב אותם בצורה אופטימלית לאותו אדם.
בכיוון הזה מתחילים ללכת גם מספר מטפלי ההמרה. בשנים האחרונות אחד הבכירים שבהם, ד"ר וורן תרוקמורטון מגרוב קולג', מציע קו חדש בייעוץ להומולסביים הדתיים. כשהם באים אליו לטיפול, הוא אומר להם שלדעתו נטייתם המינית לא מהווה סימן לשום בעיה נפשית, לא למשהו שהשתבש  בילדות ולא לאף הפרעה אחרת.  הוא מדגיש למטופליו, לפני הכל, שהם אנשים בריאים. הוא גם מציין שהוא לא יכול להבטיח להם שינוי בנטייתם המינית. אבל הוא מדגיש שהוא מוכן לחפש ביחד איתם דרכים שבהם יוכלו להתנהל במקרה שהם לא מעוניינים לצאת מהארון. הוא גם מוכן לסייע להם במקרה שהם כן ירצו לצאת מהארון ולהשתייך לקהילתם הדתית. מדובר בגישה מאד מבטיחה. היא יכולה לסלק מטיפולי ההמרה את ההילה ההומופובית שלהם, להסיר מהדתיים ההומולסביים את הסטיגמה של סטייה ומחלה ולעזור למי שרוצה לצאת מהארון לצאת ממנו ולמי שמעוניין להישאר בו להתנהל על הצד הטוב ביותר האפשרי. וכמובן זה מספק למטפלים הגיי פרנדלי ולמטפלים הדתיים השמרניים שפה טיפולית  משותפת שבמרכזה דאגה לשלמות עולמו של המטופל.

שמעתם, עצת נפש? מטפלי ההמרה גם יכולים להתשנות?

 

רשימה זו פורסמה גם בבלוג "גאות ושפל" באתר חברותא

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: