במחנק התקינות- מכתב גלוי

לכבוד פרופ' ריאד אגבאריה, ראש ביה"ס לרוקחות, אונ' באר שבע

שלום רב

אתמול התבשרתי, במאמר שפורסם  ברשת, שהפקולטה שאתה עומד בראשה קיבלה החלטה להפסיק את עבודתו של פרופסור ירוחם לויט, בשל התבטאות שלדעת כמה סטודנטים הומוסקסואלים פגעה בהם.

אני חוקר מקצועי ובתחום של נטייה מינית ומרצה בבמות שונות בנושא. כמו כן אני פעיל מזה מספר שנים בקהילה ההומו לסבית ובפרט זו הדתית, להגברת המודעות לנושא. ציינתי זאת כי רצוני למחות בתוקף על פיטוריו של פרופ' לויט וזאת מכמה טעמים:

1. העובדה שדעה מסוימת פוגעת במישהו לא הופכת אותה לפסולה, כל עוד אינה כוללת קריאה ישירה לאלימות. למעשה, כל דעה עלולה להעליב או לפגוע במישהו. דרך ההתמודדות הראויה עם הדעות השונות היא להציג את מגוון הדעות והתפיסות הקיימות ולאפשר לתלמיד ולסטודנט להחליט ולשפוט לבדו.

2. למיטב הבנתי, פרופ' לויט טען שהורות חד-מינית יכולה להשפיע על נטייתם המינית של הילדים שגדלים אצל זוגות מאותו מין וגם שאדם הומוסקסואלי יכול שלא לממש בפועל את נטייתו. עם שתי ההנחות מותר להסכים או לא להסכים. אך שתי הטענות אינן אומרות דבר שלילי או פסול על הנטייה ההומו לסבית כשלעצמה. כך ייתכן שגם נטייה הטרוסקסואלית של שני ההורים משפיעה על הילדים, או שהנטייה ההומו לסבית של שני ההורים משפיעה על ילדיהם לטובה. ייתכן להגיד שאדם הומוסקסואלי יכול שלא לממש את נטייתו אם הדבר נוגד את ערכיו הדתיים, או לממש אותה ולנסות להתאים את תפיסתו הדתית בהתאם. בין כך ובין כך, מדובר בדברים שנמצאים בעיצומו של הוויכוח האקדמי והציבורי בארץ ובעולם, והסרת הלגיטימיות מדעה אחת כמוה כסתימת פיות.

3. אני חושש ביותר מההשלכות האפשריות לפיטוריו של פרופ' לויט. מחר מישהו יחליט שלא מקובל עליו שמרצה מסוים משמיע דעות ציוניות. מחרתיים מישהו יתקומם נגד כך שמרצה מדבר אליו בזכר או בנקבה ומשמר בכך את החלוקה המגדרית הדכאנית. אנשים הומו-לסביים סבלו בעבר הרבה מסתימת פיות ומהלחץ החברתי "להישאר בארון". איני רואה כיצד ניסיון להכניס אנשים אחרים לארון – וזאת בעידן של זרימת מידע חופשית ברשת – משרת את מטרת הקהילה ההומו לסבית או את החופש האקדמי והסובלנות.

4. וחמור מכך – איני סבור שהסטודנטים באונ' באר שבע הצליחו ללמוד משהו לעומק על הנטייה המינית ועל ההורות ההומו-לסבית. הם הבינו לכל היותר שיש נושאים שלא כדאי לגעת בהם – ואלו מהם שבאו לשיעור עם תפיסות שליליות או אסטיגמטיות סביב העניין קיבלו חיזוק לתפיסות אלו. אפשר רק להצטער על כך.

בשל כל הנ"ל, אני מציע לצוות הפקולטה את ההצעה הזאת:

להחזיר לאלתר את פרופ' לויט לצוות הוראה, לחדש את הקורס שלו בית הספר ולהקדיש הרצאה, או כמה הרצאות, לדיון בנושא של הורות הומו-לסבית והסוגיות האתיות הכרוכות בה.
אישית צברתי רקורד נכבד בהרצאות מן הסוג הזה, בעיקר באוניברסיטת בר אילן, ואשמח להגיע להרצאה הזו, גם בלא תשלום, כדי להציג בפני הסטודנטים את מיטב הידע המחקרי העדכני בנוגע להורות ההומו-לסבית והזהות ההומו-לסבית. אני מאמין שזה יתרום את התרומה החשובה ביותר הן לחופש האקדמי והן לקידום הסובלנות כלפי הקהילה ההומו-לסבית.

בברכה,

זאב שביידל, קרימינולוג יישומי מוסמך

רשימה זו פורסמה גם באתר "סרוגים" ובאתר "חברותא"

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • יונתן  ביום יולי 7, 2010 בשעה 6:58 am

    מכתב יפה ולעניין. פיטורי פרופ' לויט (יהיו דעותיו חשוכות ככל שיהיו) וכל התהליכים שהובילו אליהם הם חרב פיפיות שבסופו של דבר תופנה נגד האקדמיה. החשיבה הדמוקרטית, הרואה באמת פרי של דיון ציבורי שבו הדעה המוצקה ביותר גוברת על האחרות, מאוימת על ידי חשיבה טוטליטארית-פרנואידית, הוראה באמת תוצר של כח, אינטרס פוליטי ולהבדיל אמונה מוחלטת בצדקותה של אידאולוגיה זו או אחרת. הבעיה של נאורים מטעם עצמם המקדמים את החשיבה הטוטליטארית, ועוד באצטלה ביקורתית, היא שאותה חשיבה עלולה להיות מופנית נגדם ונגד הערכים שהם מייצגים. בישראל ובעולם קמו תנועות שלמדו להשתמש באמצעים של התקינות הפוליטית כדי לקדם מטרות הרחוקות ממנה עד מאוד. הנאורים, מצדם, צועקים "פאשיזם!" בראש חוצות (או ליתר דיוק באתר הגדה השמאלית) מבלי לתת את הדעת לחלקם בהכשרת הקרקע לתנועות המבקשות כעת להדיחם אך במידה רבה גם לרשת את מקומם.

  • בלוג  ביום יולי 23, 2010 בשעה 5:27 pm

    אם ההורים משפיעים על נטייתם המינית של ילדיהם, כיצד אתה מסביר שילדים הומואים ולסביות נולדים להורים סטרייטים? הרי ההשפעה צריכה לפעול בשני הכיוונים, לא?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: