אורות בין הצללים – 1

חידוש ורענון על רשימות שכבר פרסמתי לפני מספר שנים

 

התמכרות למין בקהילה הגאה. האמנם ? אכן !

ירון הוא איש הייטק מצליח, ראש צוות בחברה גדולה ומוערך מאד מבחנה מקצועית. ירון עובד הרבה שעות ולעיתים נשאר בעבודה עד מאוחר. לכן לעיתים קרובות הוא מרגיש צורך "לפצות את עצמו". לשם כך הוא נוסע אחרי העבודה לגן העצמאות ומקיים שם יחסים עם גברים שהוא לא מכיר. הרבה פעמים דורון מרגיש מרוקן ועצבני אחרי זה. הוא אומר לעצמו שדי כבר עם זה ושהוא חייב למצוא בן זוג. הוא מודאג לעיתים מהמחשבה שהוא ימשיך לקיים סקס אנונימי לתמיד, אך מרגיע את עצמו עם המחשבה שזה יהיה עד שהוא ימצא בן זוג קבוע. רק עד אז.

בשונה מירון, אורי נמצא בזוגיות עם גבר כבר שנתיים. בהתחלה הכל היה מדהים ואורי האמין שמצא את נשמתו התאומה . אבל לאחר שנה וחצי בערך הסקס עם בן הזוג התחיל לשעמם אותו. אורי התחיל לחפש פרטנרים לסקס דרך אפליקציות , כאשר הוא הבטיח לעצמו שזה יהיה רק למטרה של יחסי מין ולא דברים מעבר. הוא לא דיבר על זה עם בן זוגו . יחסי מין ביניהם פחתו בתדירות וכמעט נפסקו לגמרי ובן הזוג התחיל לחשוד בו על ההיעדרויות המאוחרות, אליהן לא היה רגיל. אורי התחיל להתעצבן עליו חזרה וכמה פעמים קילל אותו ואמר לו שהוא קנאי ודפוק. לפעמים אורי מרגיש רגשי אשם, אבל מרגיע את עצמו בכך שבן זוגו לא יכול להינזק מדברים שהוא לא יודע עליהם.

אברהם הוא בחור ישיבה חרדי. מגיל צעיר הוא הרגיש משיכה לבנים, אך פחד מאד לממש אותה כי האמין שזה יטמא אותו ושזה חטא איום ונורא. בשלב מסוים הוא שמע מהתלמידים בישיבה שבא למד שבגן מסוים מתאספים אנשים שהם "כאלה". אברהם עבר ליד הגן הזה, כאילו במקרה, ואז נכנס פנימה, כשהוא הבטיח לעצמו "רק להסתכל". מאז אברהם שב ופוקד את הגן בקביעות. אחרי כל פעם הוא מרגיש כאב איום ונורא על החטא הקשה שהוא עשה. הוא הולך למקווה, קורא תהילים , נוהג בעצמו מנהגי סגפנות שונים ומתפלל להשם שיסלח לו על החטא הנורא שלו. אברהם שונא את עצמו ממש אחרי כל פעם שהוא נכשל בחטא, אך לא יודע איך לשלוט בזה .

בשונה מאברהם, נמרוד הוא חילוני לגמרי. הוא יצא מהארון לפני החברים והולך למצעד הגאווה. היציאה של נמרוד מהארון הייתה בגיל מאוחר יחסית , והוא הרגיש שהוא חייב "לפצות את עצמו" על החסך הגדול במין במשך שנות ההתבגרות שלו. נמרוד מפצה את עצמו כבר הרבה שנים ולא רואה את הסוף. הסקס ממלא כל רגע פנוי של זמנו. הוא החליף הרבה פרטנרים ומתקשה לזכור את השמות של רוב האנשים איתם הוא קיים יחסי מין. לאחרונה נמרוד היה בחתונה של חברה סטרייטית מאד קרובה באולם "רסיטל". הוא בקושי התאפק עד אמצע הערב ואז התנצל מהר והלך לגן הרכבת ממול, " לתפוס משהו להערב".

ירון, אורי, אברהם ונמרוד שונים מאד אחד מן השני. אך יש להם מכנה משותף אחד. הם כולם גברים הומוסקסואלים שמכורים למין או סובלים מהתנהגות מינית בלתי נשלטת. יש גברים רבים כמוהם שסובלים מאותה בעיה, ואינם יודעים מה לעשות איתה. ברשימה זו והבאות אחריה אנסה לשרטט מספר קווים להתמודדות של הגברים הגאים עם התמכרות למין , בתקווה שהיא תסייע לאנשים לעשות צעדים חשובים בתהליך ההחלמה.

איך אדע שאני מכור ?
פטריק קרנס ( Сarnes ) היה זה שטבע את המושג "התמכרות למין" ( sex addiction) כדפוס התנהגות מינית ששונה מההתנהגות המינית הבריאה שניתן לזהות אותו. הדפוס כולל מספר ממדים:
–         מדובר בהתנהגות מינית שיצאה משליטה. בדרך כלל ההתנהגות הזו חוזרת למרות שאדם הבטיח לעצמו לא לעשות את זה יותר. זאת גם במקרה שההתנהגות הזו פעם הזיקה לו או פגעה בו

–         מדובר בהתנהגות מינית שגורמת להרגשה רעה

–         העדר היכולת לעצור לבד את ההתנהגות המסוכנת, למרות השלכותיה השליליות

–         מעורבות ביחסי מין בצורה בלתי חוקית ( במקום ציבורי, עם לקוחות, עם מטופלים ) או מסוכנת ( עם אדם לא מוכר שעלול לשדוד, יחסי מין לא מוגנים )
–         דחייה של אירועים חברתיים, מנוחה , בידור או תעסוקה על מנת לקבל סיפוק מיני.

–         הניסיון הנמשך "להגביל קצת" את הפעילות המינית הבעייתית שלא מביא הקלה לאורך זמן.

–         הפנטזיות המיניות מעסיקות את האדם המכור באובססיביות . הוא משתמש באופן קבוע בפנטזיות שלו כדי להירגע, להתרכז, להתרענן, לשפר מצב רוח וכו".
–         הרבה פעמים בהתמכרות יש הסלמה כי רמת הריגוש הקודמת אינה מספקת. לכן האדם מחפש דברים מסוכנים  והרסניים יותר לבריאותו הנפשית.
–         בהתמכרות יש הרבה פעמים תנודות ושינויים של מצבי הרוח. לפני הסקס המזדמן האדם מרגיש "היי" ומתלהב מזה שהפנטזיה שלו הולכת להתממש עכשיו.  אחריו הבן אדם מרגיש הרבה פעמים "דאון", הוא מתוסכל ועייף, מרגיש חרטה על זה ששוב הוא "נפל " להתנסות מתסכלת ומבטיח לעצמו לא לעשות זאת שוב.
–         מכורים למין מבלים זמן רב במאמץ לחפש אחרי סקס, להתנהג התנהגות מינית או להירגע אחרי ההתנהגות המינית שגורמת להם לתסכול או למצוקה
אלו הם הדברים שיכולים לסייע לאדם שסובל מהתנהגות מינית בלתי נשלטת לזהות אותה אצלו ולהתחיל להתמודד איתה. הרשימות הבאה תעסוק במספר מיתוסים שקשורים להתמכרות למין ולטיפול בה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: