לב אבות ואימהות

על הסרט "מי יאהב אותי עכשיו"

 

מי יאהב אותי עכשיו

מתי בפעם אחרונה עשיתם משהו שממש לא התחשק לכם?

שהיה קשה, ומעצבן ולא נעים ולא נוח? וגם שלא הייתם חייבים ? ולמה לעשות דבר כזה בכלל?

אני יושב מהורהר אחרי שצפיתי בסרטם החדש של האחים היימן "מי יאהב אותי עכשיו". סרט על משפחה מקיבוץ דתי "שדה אליהו" שאחד משבעת בניה, סער, יוצא מהארון, הולך לגור בלונדון וגם נחשף בשלב מסוים כנשא איידס. אמנע מספוילר כמיטב יכולתי, פשוט אומר שהסרט מתאר את התהליך המורכב שהוא עובר מול משפחתו.

וזה ממש לא מובן מאליו שתהליך ודיאלוג כזה בכלל אפשריים.

כי הסרט מראה שני עולמות שבקלות היו יכולים לא להתחבר. ואפילו היה להם מאד נוח לא להתחבר ולא לגעת אחד בשני.

יש את העולם של הקיבוץ שדה אליהו. ויש בו המון יופי . קבלת שבת בבית הכנסת הנעים והמעוצב. חולצות לבנות. אנשים יראי שמים ועובדי אדמה. בוגרי קיבוץ שמשרתים שירות הכי-קרבי-שיש ומדברים בלהט על מורשת של גבעת התחמושת. מה רע ? למה צריך להכניס לעולם הזה גייז, איידס וכל הרעות החולות? אפשר נהדר בלי זה. אפשר ואפילו אולי מתבקש להשתמש בעולם של גייז כמעין תמונת תשליל- אנחנו כאן עם אמונה וערכים ועבודת האדמה והשירות הקרבי- והם שם עם הסטיות, הפריצות , ההוללות והאיידס. הכול במקום. שם גרה משפחתו של סער.

ויש את העולם של סער בשכונה הגאה של לונדון. חיים צבעוניים שאין בהם ארון ולא בושה ולא אשמה ולא הסתרה. שהולכים לעשות בדיקת איידס כחלק שגרתי מהחיים. שיש מסיבות מגניבות ואתרים שאפשר לבלות שם עוד ועוד לילות ולמצוא תמיד חוויה חדשה. איש לא מכיר אותך ולא מרכל עליך. ויש מצעד גאווה ענק וצבעוני. ויש מקהלה של מאתיים גברים גייז שעושה חזרות הכנסיה. מה רע? מי צריך עכשיו את הדת ואת המשפחתיות ואת הרכלנות הקיבוצית ואת הטראומות של הילדות שמתעוררות לתחיה ואת הפחד מהחיבוק ומהנשיקה ואת הציפיה שתחזור בתשובה ותתחתן ? אפשר ואפילו כמעט מתבקש להשתמש בעולם של קיבוץ שדה אליהו כתשליל- אנחנו כאן חוגגים את החופש והיצירתיות שלנו, אנחנו צבעוניים ומגניבים במלעיל – והם שם עם המשפחתיות האפורה שלהם, עם מדי ב' וסנדלי שורש ורכלנות ושירים של להקות צבאיות שלא נגמרות וצרות אופקים. הכול במקום. שם סער גר.

תוסיפו לזה את המשקעים שיש לשני הצדדים אחד על השני. סער כועס על המשפחה שלו על חוסר קבלה, על ההדחקה שלהם את נטייתו והימנעות עקבית שלהם מעיסוק במחלתו שמעורה בפחד מתמיד ממנה. הוא נעלב כשאחיו נלחצים מזה שהוא לוקח את האחיין שלו על הידיים ( מי יודע איך נדבקים באיידס הזה? גם אם זה לא מסוכן…תינוק כזה קטן…כדאי להיזהר, לא)? "לונדון לא מחכה לך וגם לא שום עיר אחרת"- כתב לו אביו לפני שנים רבות- "שוב אל המקום שממנו ברחת"- אבל בעצם איש לא מחכה לשובו. אך גם משפחתו של סער מלאה בטינות עליו. על הזעזוע שהוא גרם להם. על הטלטלה שהם עברו כשהוא הכניס לעולמם הדתי האידיאליסטי קודם את נטייתו המינית ואז את איידס. על חוסר האחריות שלו. על הניתוק שלו מהמשפחה, על הריחוק ועל זה שהוא בעצם לא מכיר את האחיינים שלו.

נו, במצב כזה, מה יכול לצאת מהפגישה ומשיחה כנה ?

מסתבר שהמון. המון, גם כי אחרי כל השנים משפחתו של סער והוא עצמו ממשיכים להתגעגע. והוא נותן לאיש חב"ד להניח לו תפילין ומגרד את תפוחי האדמה ללטקס של חנוכה. ומתרפק על ריח של הבית מהתבשילים של אימא. מסתבר שזה לא עובר בלונדון. אולי יש כאלה שזה כן עובר להם אבל אז…האם הם לא הופכים להיות…קצת פחות אנושיים?

טוב, מישהו צריך לעשות את הצעד הראשון. אז אימא של סער עושה אותו- היא טסה אליו. אישה דתית מקיביץ שדה אליהו טסה לשכונת הגייז בלונדון ועושה קבלת שבת ליד שולחן קטן עם שני נרות קטנים ושרה לעצמה "ידיד נפש". כי בנה חולה האיידס שהיא נלחצת כשהוא חותף לעצמו את האצבע בזמן של ריסוק תפוחי אדמה, ממשיך להיות הבן שלה. יש דברים שהיא לא מבינה ויש דברים שהיא מאד פוחדת מהם ( למשל, טיפת דם של נשא איידס על לטקס)- אבל הוא בן שלה והיא לא מוכנה בלעדיו.

כעת תורו של סער לביקור גומלין. הוא מגיע לקיבוץ. הוא יושב בחוץ עם כל המשפחה ושומע דברים קשים מאד. על חוסר האחריות שלו. על הניכור. על זה שאחיו הצעיר ממנו, שהוא דתי ושירת בקרבי והקים משפחה, לא סומך עליו לגמרי. סער גם אומר דברים קשים. גם הוא כואב. והוא כואב גם כי משפחתו מתרחקת ממנו. ויושבים אנשים אחד מול השני ומדברים על זה שהם כועסים על הריחוק. ומה זה מייצר ?

זה מייצר…קרבה. זה מייצר שיח. שהוא לא "נעים" במושגים של נימוסי פולין , אבל הרבה יותר בריא ונכון לקשר של אנשים אמיתיים. החיים מתנהלים. החיים לא נגמרו. היציאה מהארון של סער לא "סיימה" את המשפחה של סער. ואיידס של סער לא "סיים" את סער. וכעת צריך לחשוב איך חיים את כל המצב המסובך הזה- וביחד. ואיך מדברים על הכול בכנות, לא אחד בפה ואחד בלב ואחד בשדה אליהו ואחד בלונדון. אז יש עבודה לעשות.

כרגיל, הראשונות זה נשים. אימא טסה ללונדון כבר אמרנו. וגם כשאחיו ה-דתיכמושצריך יושב מול סער ומטיח בו דברים ואומר שהוא מרגיש שסער אולי מסוכן לילדיו- אשתו הדוסית עם כיסוי ראש גדול אומרת : סליחה, אני אימא של ילדים ואני לא מרגישה בסכנה". ובעיניה – דמעות. בדיוק בגלל שהיא אימא וגם אם מחצית ליבה מפחד מהאיידס ומהנטייה של הגיס שלה- מחצית אחרת רואה בעיני רוחה את אחד מילדיה יוצא מהארון ואולי גם חי עם איידס. לב של אימא …

לא נזלזל גם באבא הקרבי והקשוח ואיש המורשת של גבעת התחמושת ! המשל הישן על הצבר המחוספס מבחוץ ורך מבפנים הוא נדוש נורא- אבל מה לעשות שהוא נכון. ומתחת לציניות ולהומור המעצבן ולנוקשות- רואים גם באבא של סער המון רוך וחמלה. גם כשקולו נשבר בזמן שהוא סופד לאביו הקשיש. גם כשהוא בתורו טס ללונדון ומנסה להבין איך קולטים ברחוב מי גיי ומי לא. אדם בגיל כבר ממש לא צעיר מנסה למצוא את עצמו במקום שבו איש לא יודע על מורשת קרב של גבעת התחמושת. ואפילו מנסה לעשות ספרינט…בבית עלמין. אל תצחקו, גם זאת דרך להתמודד. ואל תזלזלו באבא הזה. כי הוא בגילו רץ ספרינט מול הדעות הקדומות והסטיגמות והפחדים שליוו אותו כל החיים במטרה לרוץ יותר מהר מהם להצליח לחבק את הבן שלו.

ובואו נפרגן גם לסער. הוא מוכן לשוב באומץ למקום שממנו הגיע ולהתעמת מול משפחתו ומול אחיו. והוא מוכן גם להסיר קצת הגנות ולהודות שאכן נדבק כתוצאה מחוסר אחריות. כי קשה לצפות מאדם שלא רוצה לחיות שיהיה שקול, זהיר ואחראי. והוא ממשיך לכעוס על המשפחה שלו- אבל ממשיך גם לאהוב אותה ולרצות להרים את האחיינים שלו בידיים.

אני מאמין שמשפחתו של סער תהיה בסדר. לא היה קל עד עכשיו וגם לא יתחיל פתאום להיות קל, אבל איפה שיש שיח- יש דרך. איפה שיש רצון להבין- הבנה תגיע, גם אם לאט. ואני רוצה להגיד למשפחה הזו- לכל המשפחה- כמה אני אוהב אותה וכמה בעיני היא מסמלת את כל המעלות של משפחה ישראלית אמיתית, שיודעת לדבוק בערכים ואמונות שלה ולהיות בטוחה בהם עד כדי כך שהיא מסוגלת להכיל ולקבל גם שוני וחריגות, מבלי לחוש מאויימת. איך אומרים, ב- 48 היה יותר קשה.

ותודה לאחים היימן שסיפקו לנו הגשמה קולנועית לפסוק שקראנו בהפטרה של שבת הגדול "והשיב לב אבות אל בנים ולב בנים אל אבותם".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • טובה מעוז  ביום אפריל 28, 2016 בשעה 5:57 am

  שלום זאב
  שמי טובה מעוז- אשתו של דגן אח של סער.
  אני רוצה להגיד לך תודה גדולה על דבריך!
  עד עכשיו לא הגבתי לכתבות על הסרט אך הפעם אני חייבת…
  בפעם הראשונה אני קוראת תגובה של צופה שממש הצליח להבין את המורכבות והאהבה הגדולה והבלתי מתפשרת שלנו. ואת הדרך שאנחנו לא מהססים ללכת בה.
  אני רוצה לשתף אותך במאחורי הקלעים של הסצנה בה אני עם מטפחת גדולה מידי….
  כמובן שאמרתי עוד דברים חוץ מ" גם אני אמא של הילדים שלנו ואני חיבת להגיד שאני לא דואגת".
  ההמשך היה בערך ככה: ואם אני לא דואגת אז כנראה שאין סיבה רציונלית לדאגה וחוסר האמון והפחד שדגן מרגיש כלפי סער נובע מפצעי הילדות שכמובן שהם לא רק נחלתו של סער. ואז ביקשתי משני האנשים היקרים האלה שאני כל כך אוהבת שיהיו אמיצים וידברו על מה שבאמת קשה להם ולא ילבישו את הקושי על – אני הומו לוחם חופש/ אני אבא מודאג. והם עשו את זה. ובסופו של דבר מי ששידל את סער לחזור ויזם קניה של כרטיס טיסה חזרה לארץ עבור סער זה דגן.
  לא ידענו מראש לאיזו חוויה אנחנו נכנסים כשהסכמנו להצטלם לסרט. במחשבה לאחור היה בזה גם סיכון לא קטן. אך תומר וברק נהגו באחריות, מקצועיות וחמלה בנו ובצופים ולכן התוצאה היא טובה כל כך.
  כל טוב
  חג שמח
  טובה

 • zeeviksh  ביום אפריל 28, 2016 בשעה 1:49 pm

  תודה רבה, טובה! ריגשת אותי כל כך …עשית לי את החג

  התגובה המרגשת ביותר שזכיתי אי פעם

  חג שמח לך ולשמפחתך

  זאב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: