סיפור על אהבה ושקר

עולם קטן המרה

טיפולי המרה ב"עולם קטן"

בדיחה סובייטית ישנה מספרת על אדם שבא לקופת חולים בברית המועצות ומבקש לקבוע תור לרופא "אוזן- עין". הפקיד בקבלה משיב לו : "חבר, אין רופא "אוזן- עין", אתה בטח מתכוון לרופא אף-אוזן- גרון. בתגובה החבר משיב: "לא, דווקא אני צריך רופא אוזן- עין. כי הבעיה שלי היא שאני כל הזמן שומע משהו אחד ורואה משהו אחר".

הפעם נושא של טיפולי המרה זכה למאמר מערכת ב"עולם קטן", מה שאומר שזה כבר לא דיון , בו מוצגות דעות שונות, אלא בהחלט נקיטת עמדה. נקיטת העמדה באה בשלושה חלקים. בחלק הראשון יש את המילים ההכרחיות על הפוסטמודרניות, הניהיליזם וההתפוררות התרבות, המשפחה והחברה. בחלק השני באה אמירה נחרצת בזכותם של טיפולי המרה, תוך הסתמכות על מספר ציטוטים ( על כך – בהמשך ) ולבסוף באה עוד קריאת כיוון נרגשת לא לוותר על הטיפולים וחותמים באהבה לקהילה הגאה.

אודה שאני לא בא ממקום נייטרלי. כתבתי פניה ארוכה ומאד מאוזנת לארבעת הבוגרים של טיפולי המרה שרואיינו בעילום שם. אני יודע שהיא מאוזנת כי אלו היו התגובות שקיבלתי אליה ברשתות החברתיות מחבריי הרבים. שליחתה ל"עולם קטן" נענתה בסירוב נחרץ , בטענה שאני "קורא להתיר איסורי ייהרג ובל יעבור".

לחלוטין לא זוכר מתי עשיתי זאת, אבל מתברר שהחשש מהתרת איסורים לא מפריע למערכת של "עולם קטן " לצטט את האתיאיסט אבשלום אליצור, שאומר את הדבר הערב לאוזניהם על אפשרות לשינוי הנטייה המינית. אז אציין בהזדמנות זו, שפרופ" אליצור הזמין אותי לקורס שלו, על אף חילוקי הדעות הנחרצים בינינו, כדי שארצה בנושא של נטייה מינית ובהמשך אף עזר לי לפרסם מאמר מחקרי מפורט שמבקר את תפיסתו מכל וכול. הוא לא חושש מדעה אחרת. ב"עולם קטן"- חוששים מאד.

בהמשך מצוטט פרק מהספר "פרקים נבחרים בפסיכיאטריה" מאת פרופ' שמואל טיאנו. נטען שהפרק הושמט בגלל לחץ של הקהילה הגאה. אז האמת היא שהפרק הוכנס לשם מלכתחילה בגלל שפרופ טיאנו ניצל את מעמדו הבכיר בקהילה הטיפולית בישראל, כדי להפיץ דעות הומופוביות חשוכות שהיו מיושנות בכעשרים שנה בזמן שהם התפרסמו. כל מי שרוצה יכול למצוא את הפרק המושמט ברשת ולראות שאין בו שום מחקר שהתפרסם לאחר שנות השבעים של מאה שעברה. בוודאי שאין בו ציטוט של מחקר המעיד על טיפולי המרה מוצלחים.

ולבסוף מחקרו המפורסם של רוברט ספיצר מ- 2003. כאן "עולם קטן" גולש לשקר גלוי, כי לא נעים לחשוף את האמת. והאמת היא פשוטה. מחקרו של ספיצר התפרסם ב- 2003 בכתב העת היוקרתי ביותר לחקר המיניות. בעקבות הפרסום באו הרבה תגובות מכל קצוות הקשת, גם שליליות וגם חיוביות, והן כולם פורסמו, עם מתן זכות מענה לספיצר עצמו. שנים רבות לאחר מכן, ב- 2012, ספיצר עצמו התחרט על פרסום המחקר, הודה שלדעתו מדגם אינו יכול להיחשב כמייצג וביקש לחזור בו מהפרסום ( בקשה שנדחתה על ידי עורך כתב העת ). החרטה הייתה, בין היתר, בעקבות פגישתו של ספיצר עם עיתונאי גבריאל אראנה, שסיפר לו שעבר טיפול המרה אצל "האב המייסד" של טיפול המרה רפראטיבי, ג'וזף ניקולוסי, שאף אמר להוריו "הבן שלכם בוודאות לא יהיה גיי". עשור לאחר מכן, אראנה נישא לבן זוגו.

יש עוד דברים שב"עולם קטן" לא רוצים שנדע, למרות כוונתם המוצהרת לספק לבני הנוער המתלבטים את מלוא המידע. הם לא מספרים לנו שב- 25 השנים האחרונות מטפלי ההמרה בארץ ובעולם לא פרסמו אפילו מחקר אחד שמשכנע ביעילותם של אותם טיפולים. שוועדה מיוחדת של איגוד פסיכיאטרי אמריקאי חיברה דוח של מעל 200 עמ' על מחקרים שמנסים להוכיח את היעילות של טיפולי המרה ומצאה אותם לא משכנעים. שוועדה מיוחדת של איגוד הפסיכולוגים בישראל גם ישבה על המדוכה הזו בנפרד והגיעה למסקנות מאד דומות, למרות שהופיעו בפניה מטופלים שעברו דרך "עצת נפש" שמסרו עדויות הדומות לאלו שהתפרסמו ב"עולם קטן". ובטח שלא יספרו לכם שבוועדה בישראל לא היה אף נציג של קהילת להט"ב, ולעומת זאת היו שני אנשי טיפול דתיים. והם גם לא יספרו לכם שסקירה ארוכה של 143 עמודים שהתפרסמה בסוף 2016 בכתב עת שמרני "New Atlantis", על ידי שני חוקרים שלפחות אחד מהם, פול מק'הוק הוא הוא הומופוב ידוע, סקירה שכל מטרתה היא להתנגד לתפיסה של נטייה מינית וזהות מגדרית כזהויות קיימות, לא מזכירה את טיפולי ההמרה המוצלחים אפילו במילה אחת ! זאת מסיבה פשוטה – אין מה להזכיר.

ב"עולם קטן" מעדיפים לספר לנו על "המון מקרי הצלחה" של אלו ששינו את נטייתם המינית, כאשר לאף אחד מאותם "מקרי הצלחה" אין קול ולא פנים וחלקם חוששים להזדהות אפילו בשם בדוי. ובעולם של "שיחדש" כמו- סובייטי, עוד קוראים להם "מודל אמיץ של נער דתי". פחדנות היא אומץ, ושקר הוא אמת. ניתן לתהות האם זה צירוף מקרים שבאותו גיליון מתפרסם ראיון עם הנוכל הבינלאומי אורי גלר.

אז זה המצב. ב"עולם קטן" קוראים משהו אחד, אבל במציאות רואים משהו אחר לגמרי. וזו מציאות פשוטה, גם אם לא נעים להודות בה. רובם המוחלט של טיפולי ההמרה מסתיימים בכישלון מבחינת המטרה שלהם- שינוי נטייה מינית מהומוסקסואלית להטרוסקסואלית. רבים מהפעילים בקהילה הדתית הגאה ( כולל כותב שורות אלו ), הם בוגרים של טיפולי המרה כושלים. רוב אנשי המקצוע בתחום, כולל הדתיים, מסתייגים מהם בצורה חמורה. ולחברה הדתית והרבנים אין, נכון להיום, פתרון הלכתי או השקפתי המניח את הדעת. זה המצב. אבל ל"עולם קטן" לא נעים להודות בכך. לכן עדיף לכתוב מלל על התפוררות ועולם פוסטמודרני אפל. ולשפוך הררי מלל במקום להתמודד עם עובדות- זה מאד פוסטמודרני.

אז חברים יקרים ב"עולם קטן", אנחנו אוהבים אתכם אהבת אמת, את כולכם. ובאותה נשימה לא נאפשר לכם להציג לנו שקרים, חצאי אמיתות ומניפולציות כאמת. נחשוף אותם, נתפלמס אתם וננהל אתכם דיון אמתי ונוקב. אנחנו לא בברית המועצות והעלון שלכם הוא לא עיתון "פראבדה" יחיד. העולם הוא גדול, לא קטן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אבישי  ביום פברואר 16, 2017 בשעה 2:40 pm

  משהו שחשוב שייאמר. וכדאי שיגיע לכמה שיותר א.נשים.

 • יוסף רוסו  ביום פברואר 20, 2017 בשעה 10:22 am

  לכותב היקר.
  1. מה שקצת מוזר הוא שאחרי כל הציניות אתה בעצם מאשר ששלושת הדוגמאות שהובאו במאמר בעולם קטן של מחקרים מקצועיים ודעות מדעיות מבוססות שמצדדות בראייה של ההומסקסואליות כתופעה שניתנת לשינוי ומושפעת מתהליכים פסיכולוגיים, אכן נדחו ע"י השיח הציבורי האלים שמנהלת הקהילה הלהט"בית (יצויין שנחסכו תיאורי הפגנות האלימות כנגד שפיצר ועוד רבים).
  2. במחילה מכבוד הכותב, לא ממש הגיוני לקבל את ההתייחסות למה שאתה מכנה מחקריך באשר לנטיות המיניות שלך עצמך, כמחקרים מן המניין. בטח בסוגיה שהיא גם כך מושפעת מהטיות אידיאולוגיות בכיוון המוסר הפוסט מודרני. הדבר מזכיר את מחקריו של איש השמאל הקיצוני יגל לוי באשר להשפעות הדת על הצבא. המנהג שמאמצים אנשי אקדמיה כביכול שבו הם משתמשים באצטלה מחקרית כדי לבסס את תפיסות עולמם, הוא מנהג שמוריד את האימון בעולם האקדמי. זה לא טוב לכולנו וחבל.
  3. עולם קטן אינו מסתיר את תפיסת עולמו המוסרית ולכן גם מצליח לייצר שיח מגוון יותר גם בנושא הספציפי הזה, מאשר השיח החד מימדי ביתר אמצעי התקשורת. אכן, ועם כל החשיבות בשיח שיש לערוך בנושא הזה בדבר הרגישות הפרטית אל מול עיצוב המרחב הציבורי, יחס לטיפולים ועוד, עולם קטן לא מתכוון לתת במה לדעות שאינן לגיטימיות מכל בחינה יהודית – אם אין מקום לפרסם מאמר שמעודד חילול שבת מלכתחילה ושכך נכון לחיות מבחינה יהודית למי שנפשו חפצה בכך, קל וחומר במימוש נטיות הפוכות שהוא איסור שנמצא בדרגת חומרה גבוהה הרבה יותר של 'יהרג ואל יעבור' (ואגב, הוא גם אסור לבני נוח). ממש כמו שבמסגרת חופש הביטוי לא ניתן במה למאמר אנטי ציוני מעל גבי עיתון עולם קטן.

  • zeeviksh  ביום פברואר 20, 2017 בשעה 10:55 am

   ליוסף רוסו שלום
   אני שמח שבחרת להגיב ולהתייחס לדברים – ובו זמנית מצטער שזה נעשה כאן ולא מעל דפי הבמה, שם התפרסם הדיון המקורי. כתוצאה מכך, קוראי "עולם קטן" חשופים לאג'נדה מאד חד צדדית שכלל אינה תואמת את תפיסת העולם המחקרית המקובלת על אודות הומוסקסואליות. ואת כל זה אתה אומר כשאתה מצדד ב"השמעת הקולות שאינם נשמעים". נשאלת השאלה, מי כאן הציני ?

   ולגופם של דבריך:
   1. יש לך דרך מאד ייחודית לקרוא את דבריי. בשום מקום לא אמרתי שמדובר במחקרים מבוססים. זו הייתה בדיוק טענתי מול פרופ" אליצור וגם מול דבריו של פרופ' טיאנו. אולי אתה לא מודע לזה, אבל במחקר פסיכולוגי אין "אמונת חכמים" ו"דעת תורה" ואם מישהו רוצה להביא ראיה לכך שבמספר ניכר של מקרים ניתן לשנות נטייה מינית, הוא צריך להציג מחקר מבוקר עם קבוצת מחקר, קבוצת ביקורת ומעקב. ראיונות אנונימיים אינם מספיקים לכך. הם לא הספיקו גם לוועדה של איגוד הפסיכולוגים בישראל. ולא נמצאה כל ראיה למחקרים כאלה בדוח של 143 עמודים של מק'הוק ומאיירס. בנוסף, לא היו שום הפגנות אלימות נגד ספיצר. להיפך, הוא רואיין לכתב העת Journal of Gay and Lesbian Psychotherapy והגן על מחקרו. הוא עצמו אמר, עוד ב- 2003, "אני משוכנע שהרוב המוחלט של הומואים ולסביות לא יוכלו לשנות את נטייתם המינית, גם אם ירצו בכך מאד. והמדגם שראיינתי היו אנשים דתיים ברמה יוצאת מן הכלל". כעשור לאחר מכן, הוא התחרט על פרסום המחקר כי ראה כיצד עלולים לנצל זאת. עורך כתב העת לא היה מוכן "לפסול" את המחקר רטרואקטיבית.
   2. במחילה מכבודך, אני חושב שמה שאתה אומר זו עזות מצח גדולה ! מאמרים שפרסמתי ( שרובם אגב כוללים סקירה של חומר מחקרי קיים ולא מחקרים שערכתי ) עברו הליך של שפיטה וביקורת אקדמית. אחדים מהם הוחזרו אלי לשכתוב ולשיפור. אם אתה חושב שאני מקדם בפרסומים האקדמיים שלי אג'נדה מסוימת, אתה מוזמן לכתוב זאת בכלים האקדמיים המקובלים, לחשוף הטיות או מניפולציות ולהציג נתונים מחקריים בצורה מלאה יותר. כעת, זה נשמע שאתה פוסל את החומר המחקרי האיכותי שאני משתדל לייצר בגלל הנטייה המינית שלי ! זה מזכיר לי קצת את הטענה של הפרקליט במשפט אייכמן, ש"בישראל לא יכולים לשפוט את אייכמן, בגלל שביחס לשואה יהודים לא יכולים להיות אובייקטיביים"
   3. דעותיי התפרסמו ומתפרסמות בהרבה במות דתיות ושמרניות: "עיתון "דעות" של נאמני תורה ועבודה, עיתון "מקור ראשון", כתבי העת "אקדמות", ו"השילוח", אתרים "סרוגים", ויינט יהדות", הרציתי עליהם במסגרת "כנס ירושלים" ה- 12 ועוד . תפיסת העולם של "עולם קטן" היא תפיסה של מיעוט מסוים בחברה הציונית דתית, שלא מוכן להקשיב לאף דעה אחרת , מכיוון שאינו מוכן להתמודד עם המציאות. לעניות דעתי, יש בפרסומים כאלה משום עבירה על "מדבר שקר תרחק" וגם "מכה את רעהו בסתר".
   בברכה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: